Izvēlne Aizvērt

Skolēni dodas pie zvejniekiem, lai iepazītu profesijas.

Tiekas ar jūras braucējiem

Pašā mācību gada sākumā – 3. un 4.septembrī Salacgrīvas vidusskolas 5. un 6.klašu skolnieki Kuivižu ostā tikās ar mūspuses piekrastes zvejniekiem un tālo jūru braucējiem. No jūras vīru puses piedalījās piekrastes zvejnieki Andris Skuja un Nikolajs Koluškins. Tālbraucējus pārstāvēja naftas platforamas apkalpojošā kuģa kapteiņa vecākais palīgs Mārcis Skuja un tankera kapteinis Normunds Vilkaušs. Otrajā dienā klāt bija arī pasažieru kuģīša “Simba” kapteinis Marģers Pampe.

Aktivitāte norisinājās projekta “Vidzemes piekrastes zvejas tradīciju un nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana un popularizēšana” ietvaros. Projektu vada biedrība “Jūrkante”, bet tikšanās organizēja un vadīja novadnieks Dzintris Kolāts

Tika noskaidrotas daudzas svarīgas lietas, uzdoti gan jokaini gan pavisam nopietni jautājumi par zvejnieka un jūrnieka profesijas detaļām, izaicinājumiem un prasmēm. Dažs klausītājs arī pats varēja palepoties, ka šo to zin par zvejas lietām. Laikam mācību gada sākums un arī atraktīvais sarunas formāts panāca to, ka visi bija ieniteresēti un atsaucīgi. Kāds ir bijis vaisaugstākais redzētais vilnis okeānā? Vai ir redzēts lielais zilais valis? Kā ar haizvīm? Ko un kā jūrnieki reisa laikā ēd? Kas ar tiejm mūsdienu pirātiem? Galu galā – kuri mācību priekšmeti būtu jāapgūst vislabāk? Izrādījās, ka daudzus zvejnieka aroda noslēpumus vispār nevienā skolā nemāca un tikai paši zvejnieki tos var atklāt un nodot tālāk. Mazliet pavingrinājāmies arī mezglu siešanā.

Jautājumi nerimās un tad jau sarunas vadītājs vedināja uz zvejnieka Andra Skujas laivu nelielam jūras izbraucienam, kas tika pavadīts smieklos un spiegšanā. Otrā dienā gan vējš neļāva jūru baudīt, toties bērni apskatīja blakus esošo kuģīti “Simba”, kurš senāk bijis armijas desanta kuģis, bet tagad piemērots pasažieru pārvadāšanai. “Simba” brauc gan uz Roņu salu gan vadā ļaudis tepat gar mūsu novada krastiem. Kapteinis Marģers Pampe laipni izrādīja savu valstību un arī iesaistījās sarunā par jūras un kuģu lietām. Bet daži puikas paguva nofotogrāfēties ar tālbraucēja kapteiņa Normunda Vilkauša cepuri. Abas dienas organizatori gādāja par gardām pusdienām, bet skolas autobus visus laicīgi nogādāja gan šurp gan atpakaļ.

Vismaiz pirmais iespaids rādīja, ka bērniem šis pasākums bijis īsti vietā un laikā. Jācer, ka tas rosinās arī kādas tālākas pŗdomas, dzīves ceļus izvēloties. Arī pieaugušie pēc tikšanās mirkli kavējās, spriežot par iespējām un veidiem kā piekrastes skolu sabiedrību vairāk mudināt profesijas izvēlē raudzīties jūras virzienā. Iespējams, tam tiks veltīti jau citi “Jūrkantes” projekti.

Paldies arī skolas direktorei Sanitai Šlekonei un klašu audzinātājām par atsaucību un līdzdalību

Tikšanās vadīja un novēroto pierakstīja

Dzintris Kolāts

Iesakām izlasīt